Ryba na háčku
Odběr novinek [Newsletter]

Jerkbaity BONITO KRAP 9

Přívlač s Jerkbaity je v posledních letech velmi oblíbená. Hlavní cílovou rybou je štika, občasným úlovkem na menší jerky jsou i jiní dravci jako třeba okouni, candáti, boleni a v jižním Švédsku pak i mořští pstruzi. V dnešnímu příspěvku si povíme něco o lovu štik na jerky od firmy BONITO. Základním jerkbaitem v nabídce BONITO je model Krap. Ten je vyráběn ve velikosti 7 a 9cm. původně byly obě verze nabízeny jen v potápivém provedení.

Na základě podnětu našich zákazníků lovících na zarostlých jezerech ve Švédsku jsme nechali vyrobit i plovoucí verzi devítky. Ta umožní lovit mělčeji u hladiny, což je důležité zejména při chytání nad vysokým sloupcem rostlin, kde by potápivý jerk často vázl v travách. Musím uznat, že se mi floating také zamlouvá, a to nejen pro lov na zarostlých pískovnách, kterých mám v okolí hned několik, ale především pro lov nad pařezovými plotnami na Slezské Hartě. Vody je tam od půl metru do metru a tyto mělké lavice se střídají s hlubokým korytem potoka, na jehož hraně číhají štiky na svoji kořist. S pomalu vedeným potápivým krapem jsem tam často vázl a při jeho trojháčcích vel. 1 jsem měl skóre 1 vázka = 1 ztracená nástraha. Ono se totiž řekne, metr vody, ale když je nástraha uvázlá za třímetrovým korytem, tak mi to nepomůže.

Štikové jerky BONITO

Tvar těchto jerků je spíše štíhlý a připomínají tvar těla plotice. Díky jejich aerodynamickému tvaru se s nimi i přes jejich nižší hmotnost velmi dobře nahazuje a při vláčení nedělají velký odpor, jsou tak velmi vhodné pro lov s klasickým přívlačovým prutem a smekacím navijákem, kterému nedávají tolik zabrat jako třeba Salmo Slider nebo Fatso.

Potápivý sedmicentimetrový jerkbait Krap 7 váží 13 gramů. Jeho velikost ho předurčuje spíše k lovu bolena, než štiky, ale musím uznat, že od konce srpna, kdy je voda plná půlročních plotic, je na štiky velmi účinný. Tento malý jerk na bolena vedu plynulým navíjením rychle pod hladinou. Favoritní barvou je barva 34, která napodobuje stříbrnou bělici, ouklej. Na štiku s ním vláčím spíše jako s gumou s poškubáváním špičkou, tedy se zdviženou špicí prutu a velmi pomalu. Potápivost jerku je nízká, vodním sloupcem se propadá jen velmi pomalu. Právě pomalý propad a loudání účinnost této nástrahy zvyšuje.

Potápivý devíticentimetrový jerkbait  Krap 9  váží 26 gramů a používám ho výlučně na štiky. Mezi mé favority patří barvy 03, 06, 12 a 18. Zvažuji, že bych Jackovi zadal pro čistou vodu ještě nástřik Black Tigera. V létě mi dobře funguje rychlejší vedení, kdy jerk pracuje na hloubce kolem 70cm pod hladinou. V zimním obodobí koncem prosince jsem s ním lovil na pískovně velmi pomalu se špicí prutu skloněnou k hladině prakticky metodou stop and go, kdy se pomalu propadával sloupcem. Prutem jsem už neškubal, ale jen jsem přerušovaně navíjel. Většina záběrů se projevila trhnutím šňůry v době propadu, proto bylo důležité sledovat plynulost propadu na šňůře, jakoukoli odchylku jsem zasekával.

Úlovek štiky na jerk Bonito Krap 9

 

Petrův Zdar. www.woblerybonito.cz