Ryba na háčku
Odběr novinek [Newsletter]

Rozhovor s Jackem Wargockim, majitelem firmy BONITO

 Losos na wobler bonito

 

 
 
Desátého února 2015, den před naším odjezdem na náš první FOR FISHING v pozici vystavovatele nás osobně v Olomouci navštívil Jacek Wargocki, výrobce woblerů BONITO, které v České republice distribuujeme. Kromě toho, že nám dovezl čerstvých tisíc woblerů jsme si při té příležitosti dovolili s Jackem udělat tento malý rozhovor.
O mládežnické vášni, těžkých začátcích, stereotypech svázaných s rybařením i cestě k úspěchu Jacka Wargockiho.

 

 štika na wobler bonito ulovená trollingem
 

Kdy vlastně začal Váš příběh produkce woblerů. Odkud se vzal nápad dát se na takovou životní dráhu.

 

 

O rybaření se zajímám už od dětství. Chodil jsem ještě na základní školu, když jsem si v jednom rybářském časopise přečetl článek o výrobě woblerů. Řekl jsem si, že by bylo fajn udělat si něco takového sám a vědět, že jsem vlastníma rukama vyrobil nástrahu, na kterou jsem chytil rybu. Fascinovalo mě to od samého začátku, tím více, že woblery jsou výjimečná nástraha – mají různé tvary, barvy i specifickou práci, dá se na ně lovit jak dravce, tak ryby pokojného braní.

 Wobler bonito okoun

 

 

Jak vypadaly začátky?
Začátky, tak jak začátky, byly těžké. Ještě jako učeň jsem se řídil návody dostupnými v časopisech. Dělal jsem woblery ze dřeva nebo modelíny. Výsledky byly takové, že téměř vše skončilo v koši. První nepovedené pokusy mě na krátko znechutily, ale už po dvou až třech letech se vrátila vášeň, a tak zůstalo do dnes.

 Okoun 45cm ulovený na wobler bonito

 

 

Co se stalo, že jste se rozhodl začít s produkcí nástrah?
Před nějakými dvanácti, třinácti lety jsem začal tvořit woblery z polystyrénu nahříváním granulátu. Výsledkem bylo, že ve speciální formě granulát pracoval i vznikaly různé tvary, ze kterých jsem dělal woblery. Je známo, že polystyrén se nelepí k drátu. Proto jsem musel najít jiný materiál. Kolega mi tehdy dal kontakt na chemické závody v Dolním Břehu, kde se vyráběla polyuretanová pěna. Začal jsem výrobu a rozhodl jsem se otevřít v Sochaczewu rybářskou prodejnu. To bylo v roce 2012. V mezičase jsem poznal mnoho lidí z této oblasti, mezi nimi i vlastníky velkoobchodů, od kterých jsem kupoval zboží do obchodu a se kterými jsem se nejednou vydal na ryby. Během těchto společných lovů se ukazovalo, že moje woblery jsou velmi účinné – na stejném úseku nádrže jsem ulovil pět ryb a kolega, který používal jiný wobler, jednu. Takové sitace samozřejmě nezpůsobily okamžitý věhlas a uznání v branži. Woblery jsem dlouho dělal jen na úrovni koníčka, měl jsem dobře placenou práci na Úřadu kulturní nauky ve Warszavě, ale vadilo mi dojíždění, každý den padesát kilometrů tam a zpět. Dnes to mám do práce dva kilometry.
 

 

 Jakým způsobem jste tedy propagoval Vaši značku?


Vypadalo to tak, že jsem jezdil po celém Polsku a zkoušel svoje woblery prodávat do velkoobchod, ale na začátku kromě nízké ceny, každý volil koupi známých a dražších značek. Ve výsledku, po namáhavé práci všechny peníze nepokrývaly skoro ani náklady výjezdů. Stávalo se také, že abych propagoval svoji firmu, přenechával jsem svoje woblery za výrobní náklady, nemajíc z toho žádného zisku. Pravda je jednoduše taková, že propagace takové nástrahy, bez odpovídající finanční podpory, marketingu a reklamy, trvá tři až čtyři roky.

 Bolen ulovený na wobler bonito

 

 Z toho, co vím, tak už neprovozujete obchod. Proč?

Po nepříliš dlouhém působení se jednoduše ukázalo, že jedinými produkty, které se opravdu prodávaly, byly woblery. Dospěl jsem tedy k názoru, že se budu věnovat jedině jejich výrobě a budu je dodávat do velkoobchodů. A tak jsem udělal a v roce 2003 zavřel obchod v Sochaczewu.

 

 

 Jak se značka „Bonito“ vyvíjí teď a kde mohou rybáři nástrahy koupit?

Moje nástrahy v Polsku prodává pět velkoobchodů. První byl velkoobchod v Sulechowie u pana Adama Puchy „Perfect Sulechov“ a mohu hrdě říci, že nebýt jeho, nebyly by dnes woblery „Bonito“, za což mu chci tímto poděkovat. Woblery koupíte i v běžných obchodech po celém Polsku. Loni jsem přešel z malování na tištěné realistické fólie, které na woblery lepíme a následně navážeme se spodní vrstvou laku, následují další tři vrstvy ochranného laku. K tomuto kroku mě donutila pracovní vytíženost, kdy jsem dosavadními postupy už nestíhal uspokojit poptávku na trhu. Nový postup je rychlejší a výrobky se prodávají čtyřikrát lépe. Když je uviděl majitel velkobchodu v Babicích, tak mi řekl, že mě naposledy vidí jako malého výrobce  a měl pravdu. V současné době mám již osm zaměstnanců a vyrábíme osm až deset tisíc woblerů měsíčně Od roku 2014 dodávám woblery i do České republiky, kde je výhradním dovozcem náš patrner JIVE-IT z Olomouce (www.woblerybonito.cz), navázal jsem spolupráci s Francií a Rakouskem. Hodně mi také pomohly články závodníka kamaráda Marka Szymańského, který je velkým fandou a uživatelem mých woblerů.

 

 

Jak probíhá vývoj wobleru?
Jde to tak nějak samo, chytáte s woblerem a něco Vám zrovna chybí. Často mě něco napadne, když přijdu k vodě zkoušet a zajíždět čerstvé série. Nějaké nápady mají i kamarádi. To přijdou ukážou nějaký wobler jiného výrobce a řeknou, udělej mi ho, ale aby chodil. Podívám se na to, ale většinou musím říct, že s těmi parametry ten klacík prostě pracovat nemůže. Často se na wobler jen podívám a mám představu, co od něho můžu čekat a jestli bude nebo nebude pracovat.

 

 

 

V roce 2015 přibyly novinky jako Bonito okoun ve verzi SR nebo krap 7. Vyrábíte i jiné woblery a na jaké novinky se můžeme těšit?
Kromě výše uvedených je čerstvou novinkou 2,8cm wobler Jaź (Jesen), je trochu podobný wobleru Kleń II, ale je trošku robustnější. Kamarádi na něj pochytali pěkné jeseny. Máme i sedmicentimetrový speciál na boleny, ale tam zatím hledám dodavatele zátěží, protože zatím stojí 20% ceny wobleru. Možná si budu muset udělat formu a vyrábět si je sám. Vedle komerční produkce občas dělám zkušební modely pro mé kamarády. Velmi se osvědčuje například šesticentimetrový baculatý trollingový wobler na sumce s ponorem kolem 4 metrů. Byl jsem s kolegou na lodi, když jsem na něho chytil dva sumce, ten větší měl 190 centimetrů. Koupil jich ode mě sto a už má na něho z Wisly sumce 216cm. Pro komerční prodej by ale byl příliš drahý. Loni podobně vznikl dvanácticentimetrový wobler Szczupak (štika) na trolling s ponorem do 8 a 11 metrů. Na ten jsem v prosinci u nás chytili štiky 94 a 97cm, dokonce ho vzal i 45cm okoun. Teď ale není na tak hluboký trolling sezóna, ta bude zase až v prosinci. V současné době proto pracuji na formě na 12cm jerky a Krapy, ty budou dobré na hlavatky, sumce a velké štiky. Z barev teď začínáme dělat potočáka.

 

 
 

 

 
Poslední otázka, možná nejvíce zajímavá pro naše čtenáře – jak si udělat vlastní wobler. Kdybyste mohl představit obecný návod.
První, čím začínáme, je výběr dřeva. Nejlepší k tomuto účelu je balza, kůra topolu nebo lipové dřevo. Dřevo musí být samozřejmě suché a větev ne kratší, než šest centimetrů.
-  Vystrouháme z ní korpus wobleru, v dolní části ji rozřízneme, vlepíme drát zformovaný na odpovídající počet trojháčků, jestli jsou dva nebo tři. Následuje vyříznutí zářezu pro umístění lopatky. Nejlepším materiálem je polycarbonát, který do korpusu umísťujeme pod různým úhlem. Je třeba dodat, že tvar a velikost lopatky záleží na tom, na jaké hloubce budeme chtít lovit. Delší lopatka chodí hlouběji, než krátká, větší a širší lopatka způsobuje agresivnější práci wobleru. Práci wobleru ovlivňuje i úhel vlepení lopatky. Prototyp wobleru je dobré vzít na řeku a metodou pokusů a omylů zkoušet, s jakou lopatkou a s jakou zátěží pracuje nejlépe. Zátěže mohou být různé velikosti a nacvaknuté na středový drát wobleru. Umisťujeme je do dolní části wobleru a zkoušíme, při jakých zátěžích se nástraha chová nejlépe. Následně nástrahu oblepíme fólií nebo staniolem. Předtím se vyplatí wobler namořit lakem, aby se zabránilo jeho praskání. Fólie opakovaně přelakujeme, aby povrchová úprava wobleru vydržena kontakt se zuby dravců.
Pokud budeme wobler malovat, lze použít drahé akrylátové barvy na automobily, ale stejně dobře stačí nalepit zlatou fólii z čokolády. Po konečné povrchové úpravě se vydáme wobler vyzkoušet u vody. Pokud se klade na bok, vyhneme očko na druhou stranu. 
 

Autor textu: Jacek Wargocki, Překlad Lukáš Jícha, woblerybonito.cz